Jak se vypořádat s mokrou omítkou? Co můžeme udělat, abychom urychlili rekonstrukci?


Pro zedníky, omítkáře a malíře pokojů je podzim/ zima obdobím výzev. Progres v mnoha zaměstnáních závisí čistě na počasí, které je, jak všichni víme, v tuto roční dobu velice proměnlivé. Nicméně, i navzdory nízkým teplotám, silnému větru a častým srážkám jsou dělníci schopni čelit obtížné a všudypřítomné vlhkosti.

Často se ukazuje, že dokončovací práce v budovách, při výmalbě bytů a renovačních pracích v interiérech budov představují stejné množství problémů jako stavební práce venku. Vyplývá to z faktu, že voda je běžně používaný prvek pro maltu, malby, beton. Bohužel je velmi obtížné odstranit nadbytečnou vodu z renovovaných prostor na podzim/ v zimě. Vlhké podlahy nebo stěny zdržují od vykonávaní následných prací, což způsobuje zpoždění při realizaci celého projektu. V takových situacích je nezbytné buď intenzivně vytopit a zároveň větrat nebo snížit vlhkost použitím populárních odvlhčovačů.

Mobilní kondenzační odvlhčovače jsou běžně používaná zařízení na stavbách- jsou výkonné a snižují vlhkost v místnostech bez ohledu na venkovní teplotu. Kondenzační vysoušení sestává z odstranění vodních par ze vzduchu díky zchlazení pod rosný bod (rosný bod je teplota při které vodní páry kondenzují na vodu). Voda získaná jako výsledek kondenzace ve výparníku je přemístěna do nádržky a suchý vzduch je uvolněn za teploty o několik stupňů vyšší než teplota za které byl do zařízení nasát (suchý vzduch je obvykle o 3-8 °C teplejší). Suchý a teplý vzduch významně urychluje proces vypařování vody z vlhkých stěn a podlah. Metoda vysoušení vzduchu je mnohem efektivnější a ekonomičtější než např. topení a větrání místnosti (kdy je navíc I spotřeba energie mnohem vyšší). Odvlhčovače minimalizují vedlejší účinky, které jsou charakteristické pro vysoušení horkým vzduchem, jako je např. vyblednutí barev nebo popraskání zdí.

Kondenzační odvlhčovače jsou snadno použitelné a seznam jejich využití je velmi dlouhý. Nabídka zahrnuje i velmi výkonné modely- navržené speciálně pro industriální použití, stejně tak jako malé modely přizpůsobené pro potřeby domácností. Nicméně bez ohledu na to, kde bude odvlhčovač používán je potřeba s ním správně zacházet.
Je potřeba pamatovat na to, že místnost, kde bude odvlhčovač pracovat by měla být uzavřená, abychom předešli vniknutí vlhkého vzduchu zvenku. Odvlhčovač by neměl být umístěn moc blízko u stěn, což by mohlo snížit jeho výkon z důvodu zpomalení průtoku vzduchu. Zařízení by mělo být nejlépe umístěno uprostřed místnosti nebo nejméně 20-50 cm od stěn nebo dalších překážek. Nejlepšího výkonu je možné dosáhnout pouze touto cestou. Pamatujte na to, že tato zařízení by se neměla používat v případě, že je pokojová teplota velmi nízká (nižší než 5 °C). Vysoušecí doba se s těmito stroji pohybuje od několika hodin po několik dní. Vše závisí na teplotě, objemu místnosti, vlhkosti a kapacitě odvlhčovače.

Na trhu je početná nabídka různých modelů kondenzačních odvlhčovačů- jsou přizpůsobeny specifické poptávce. Při výběru toho správného by měl uživatel zvážit jakou potřebuje kapacitu, rozsah teploty za jaké může zařízení pracovat a spotřebu energie. Je určitě užitečné konzultovat výběr se specialistou, který Vám jistě pomůže vybrat vhodné zařízení pro dané podmínky. Detailní informace o odvlhčovačích můžete nalézt v záložce odvlhčovače.