Metody prevence vlhkosti. Jak se vyhnout houbám a plísním v bytě?


Podle expertů by se měla průměrná vlhkost v bytě pohybovat mezi 45-55 %. Každá odchylka od tohoto standardu může způsobit potíže. Moc nízká hladina vlhkosti vytváří vzduch moc suchým. Na druhou stranu výrazné zvýšení vlhkosti, které trvá většinou delší dobu nezničí pouze stěny jako výsledek rostoucích plísní a bakterií, ale může vést k závažným zdravotním problémům.

Jak tedy kontrolovat správnou hladinu vlhkosti v bytě? Jako první je nezbytné najít zdroj vlhkosti a rozhodnout se jak odstranit její nadbytek. Maximální vlhkost obvykle nacházíme v budovách bez správné termoizolace nebo v nově zrekonstruovaných zařízeních, kde stěny stále obsahují hodně vody po nedávném dokončení stavebních prací. Slabá ventilace (nebo dokonce nedostatek ventilace) je často příčinou nadbytečné vlhkosti. Pevně uzavřená plastová okna a dveře propouští velmi málo čerstvého vzduchu do bytu a neefektivní ventilační sytém není schopen dosáhnout dostatečné výměny vzduchu.

Nicméně je potřeba pamatovat na to, že obyčejné domácí práce přispívají ke zvýšení vlhkosti. Každodenní aktivity, jako je praní, vaření, žehlení, mohou způsobit nárůst vzdušné vlhkosti až na 80-90 %. Za povšimnutí také stojí to, jak vypadá koupelna po tom, když si dáme horkou koupel nebo sprchu. Malé koupelny, často bez oken, sušárny, kde je spoustu mokrého prádla nebo i málo vytápěné šatny, to jsou místa, která jsou vhodná pro růst hub a plísní. To je bohužel často doprovázeno nepříjemným zápachem.

Býváme často překvapeni, když si místo bílé spáry v rohu vany všimneme černé plísně. Podobná věc se stává během velkého úklidu, když odsuneme skříň od stěny a najdeme na ní černou a zelenou plíseň. Houby a plísně mají rády vysokou hladinu vlhkosti, stejně tak, jako tmavá, slabě ventilovaná místa a prach.

Největším problémem jsou plísně pro ty, kteří se jejich výskytu už nemohou zbavit. Bohužel jediným východiskem jsou chemické látky nebo kompletní renovace bytu. Je velmi těžké zbavit se hub, které jsou zarostlé hluboko ve stěnách.

V případě, že je nadbytečná vlhkost výsledkem nedostatečné izolace budovy, stojí za to provést opatření, která Vás ochrání před dalším rozvojem hub v bytě. Zaměřte se zejména na dobrý ventilační sytém a časté větrání pokojů. I zde vám mohou pomoci odvlhčovače.


Odvlhčovače do domácností jsou velmi výkonné v menších místnostech, jako jsou koupelny, garáže, sušárny. Jejich atraktivní vzhled nezasahuje do estetické stránky interiéru, díky čemuž mohou být použity I na těch nejelegantnějších místech v domě. Jsou obvykle malé, lehké, snadno přenosné a jejich tichý provoz neobtěžuje obyvatele domu. Některé odvlhčovače pro domácnosti, jako je např. model DH720 jsou dovybaveny UV lampou, která zabíjí bakterie a bacily. Většina z nich obsahuje též aktivní karbonový filtr pro absorpci nepříjemných zápachů.

Je mnohem snazší předcházet rozvoji hub a plísní v případě, že je udržována správná úroveň vlhkosti. Měli bychom také dbát na správnou ventilaci, časté otevírání oken (pouze v případě, že vzduch venku není příliš vlhký) a stejně tak nám mohou být nápomocny odvlhčovače, které je dobré používat pravidelně.

Více informací o odvlhčovačích pro domácnosti můžete nalézt v záložce odvlhčovače.