Nepostradatelná na každé stavbě- mobilní topidla

Mobilní topidla jsou zaručeně rychlým způsobem jak vytopit rozličná místa a místnosti. Když ostatní řešení selžou anebo nám je podmínky nepovolují použít, tato zařízení nás nezklamou. Mohou být použita jak v interiérech, tak v otevřených prostorách.

Malá, snadno použitelná, s rychlým startem a vypnutím a ještě ke všemu mobilní- pro všechny tyto důvody jsou žádána profesionály na stavbách, v zemědělství a průmyslu a taky mezi domácími kutily. Bez ohledu na to v jak extrémních podmínkách nebo situaci jste, některé z topidel je vždy možné využít. Na výběr je z celé řady modelů, v nabídce máme topidla elektrická, na topný olej, naftu nebo propan-butan. Takový výběr umožňuje zákazníkovi vybrat si přesně dle jeho aktuální podmínek a potřeb.

Mobilní topidla mohou být rozdělena na ty, které jsou určeny pro práci na velkých stavbách, při opravách silnic, na parkovištích, atd. a také při dokončovacích pracích v domech, bytech nebo veřejných zařízeních. Fakt, že je prakticky možné je kdykoliv spustit a jsou vždy připraveny pro práci je velkou výhodou. Také eliminují potřebu instalace jiných typů finančně náročného topení.

Naftová topidla

Dieslová neboli naftová topidla jsou jedny z nejpopulárnějších zařízení používaných na stavbách pro vysoušení budov, vytopení uzavřených prostor nebo rozmražení strojů v zimním období. Odolávají zimě a jejich bytelnost a výkon jsou důvodem volby pro práci v průmyslu a dalších oblastech.

Naftová topidla mohou fungovat na bázi přímého nebo nepřímého spalování. Zatímco seznam aplikací by byl poměrně dlouhý, můžeme uvést, že topidla s nepřímým spalováním fungují velice dobře v uzavřených prostorech, kde pracují lidé a ventilace je chabá. Díky výměníku tepla topidlo produkuje 100% čistý vzduch, zatímco efektivní cirkulace zajišťuje rovnoměrné vytápění. Možnost připojení flexibilní hadice je další výhodou. Zařízení může být tedy instalováno venku a teplý vzduch je vháněn dovnitř díky teplo-odolným hadicím. Tento typ topidel je obvykle využit při vytápění stanů při silničních nebo potrubních opravách.


Na druhou stranu, naftová topidla s přímým spalováním fungují dobře na stavbách, např. při urychlení schnutí betonu. Nicméně bychom měli mít na paměti, že nemají výměníky tepla, takže mohou být použity pouze v otevřených nebo dobře ventilovaných prostorech.

Ke většině topidel je možné připojit pokojový termostat za účelem zvýšení efektivity topidla. Jsou také vybaveny kolečky a pohodlnou rukojetí pro usnadnění transportu a pohybu. Topidla mají velký průtok vzduchu pro zajištění rychlého a efektivního vytopení jakékoliv stavby nebo pracovní plochy. Nejmenší topidla s přímým spalováním disponují průtokem 280 m3/h a více, zatímco nejvýkonnější modely s nepřímým spalováním dosahují hodnot 12 500 m3/h. Spotřeba paliva je relativně nízká- např. 3.7kg/h za 44kW, topidlo Master B150. Tyto parametry se mohou samozřejmě lišit v závislosti na výrobci a konstrukci.

LPG plynová topidla

Plynová topidla jsou také hojně využívána na stavbách. Kromě horkého vzduchu jsou využívána při potřebě páry nebo pro zatvrdnutí vápna. Měli bychom zdůraznit, že je možné je využít pouze v případě možnosti dostatečné ventilace a v místech, kde současně nepracují lidé. Tyto typy zařízení fungují dobře v malých konstrukcích a jejich provozní náklady jsou relativně nízké. Jsou mobilní, což značí snadný transport a využití. Mezi zdokonalené modely jistě patří zástupci s elektronickým startem, které mohou být doplněny o pokojový termostat. Propojovací sada k další plynové lahvi eliminuje potřebu výměny prázdné nádrže.

Elektrická topidla

Elektrická topidla mohou být použita jako permanentní zdroj tepla využívaný při renovačních pracích. Jsou výborným řešením pro malé, občasně vytápěné místnosti nebo při vytápění po dobu dokončovacích prací. Jsou zejména doporučována pro malíře, omítkáře a obkladače, protože je jejich použití snadné a rychlé. Na výběr je z několika modelů s různými parametry, což usnadňuje výběr toho správného.

Jejich výhodou je provoz bez hluku, spalin a zápachu. I v této řadě je model umožňující připojení flexibilní hadice pro distribuci horkého vzduchu, což tento typ významně odlišuje od ostatních elektrických topidel. Někteří lidé mohou být odrazeni vysokými provozními náklady tohoto typu zařízení, ale jejich 100% účinnost a bezproblémová instalace mohou sloužit jako argument.


Výběr toho správného výkonu

Před rozhodnutím pro výběr správného topidla, je potřeba definovat minimální požadovaný výkon. V úvahu je potřeba vzít objem místnosti, která má být vytápěna (V), stejně tak jako požadované navýšení teploty (ΔT) a termo- izolační koeficient, který záleží na typu konstrukce a izolace (K). Topný výkon je potom spočítán následujícím vzorcem:

V x ΔT x K = kcal/hPo určení požadovaného výkonu je možné vybrat topidlo na základě plánovaného použití, typu paliva, ceny a dalších faktorů. Nicméně byste vždy měli pamatovat na dobrou ventilaci místnosti při použití těchto topidel.

Převody jednotek pro výpočet topného výkonu

1 kW = 860 kcal/h
1 kcal/h = 3,97 Btu/h
1 kW = 3412 Btu/h
1 Btu/h = 0,252 kcal/h