Pravidelné kontroly mobilních topidel- základní pravidla údržby

Chladná rána na podzim nám víc a víc připomínají, že se blíží zima. Když se připravujeme na příchod mrazivého počasí, stojí za to zkontrolovat stav zařízení, která nám pomohla čelit zimě minulý rok. Mobilní topidla jsou sice odolná vůči náročným podmínkám, ale vyžadují také údržbu.

Základní posouzení stavu zařízení obvykle zvládneme sami. Nejprve bychom měli zkontrolovat obecný stav topidla- čistotu, vzhled pláště a napájecích kabelů. V případě, že se jedná o naftové topidlo, měli bychom zkontrolovat palivovou nádrž z důvodu zadržení vody nebo oleje. V případě, že v nádrži najdeme olej je potřeba zkontrolovat jeho kvalitu.

Četné nečistoty v nádrži jsou výsledkem málo častého používání zařízení a mohou způsobit špatnou funkci stroje a dokonce vést k závažnému poškození. Radíme také zkontrolovat olejový filtr a vzduchový filtr v nízkotlakových naftových topidlech, dále stav redukce, plynových trubek a utažení spojů na plynových topidlech. Navíc bychom se měli ujistit, zda je v bombě dostatek plynu před tím, než topidlo zapneme. Paradoxně je právě prázdná plynový láhev důvodem, proč často nejde topidlo nastartovat.

Mřížka, nádrž, palivo, vzduchové filtry a plášť, tyto všechny části můžeme vyčistit sami.

Bezpečnost na prvním místě

Nejdůležitější částí přípravy topidla na novou sezónu je ubezpečení se, že technický stav topidla nepředstavuje žádná bezpečnostní rizika. Zapnutím vadného topidla nemusíme zničit pouze daný stroj, ale můžeme ohrozit zdraví a život lidí pracujících v jeho okolí, varuje Marcin Czerwinski, technický poradce v Desa Poland, kde se vyrábí mobilní topidla Master.

Pokud jakkoliv pochybujete o stavu topidla, vyhledejte pomoc nebo nejbližší servisní místo. Skvrny od kouře na plášti, ventilátor, který drhne o plášť, stopy po úniku paliva nebo nesprávné spalování paliva (projevem je bílý nebo černý kouř), to je jenom pár z mnoha důvodů, kvůli kterým je nezbytné vyhledat profesionální pomoc.

Standartní kontrola

Pokud se jedná o plynová topidla, servisní technici obvykle kontrolují termočlánky, elektroventily a stav zapalování. Majitelé naftových topidel by na druhou stranu měli očekávat seřízení tlaku, čištění hořáku, spalovací komory, nebo výměnu vadných nebo opotřebovaných náhradních dílů, jako jsou např. naftové nebo vzduchové filtry. Servisní technici obvykle kontrolují díly, které regulují provoz samotného zařízení, stejně tak jako správné utěsnění a průchodnost palivových trubek.

Během plánování startu topidla po dlouhé odmlce je potřeba zvážit několik důležitých věcí. Podstatná je intenzita užívání zařízení do dnešního dne. Topidla, která běží několik hodin denně po celou zimu budou vyžadovat detailnější prohlídku, než ta, která se používají pouze občas, ve výjimečných situacích. Pokud jakkoliv pochybujete o provozu topidla nebo na zařízení pozorujete viditelné defekty, popř. je zařízení ve špatném technickém stavu měli byste navštívit autorizovaný servis.

Autorizovaný servis

Pamatujte také na to, že pokud je topidlo relativně nové, četné opravy mohou být vyřešeny zárukou. Pro Vaši vlastní bezpečnost Vás upozorňujeme, že by se zákazníci měli vyhnout experimentování a neměli by se pouštět do údržby topidla sami v případě, pokud je zřejmé, že je potřeba, aby topidlo viděl odborník. Je třeba zdůraznit, že návštěvou autorizovaného servisu Vám zaručujeme, že topidlo bude zkontrolováno profesionály a poskytnuté náhradní díly budou pouze originální. Tímto si můžete být jisti, že topidlo bude v dobrém provozním stavu pro nadcházející topnou sezónu.