Technologická univerzita se nemusí bát zimy

Už za pár měsíců bude technologická univerzita v Poznani předvádět svoje nové centrum mechatroniky, biomechaniky a nanotechnologií, které je v současné době rekonstruováno v ulici Berdychowo a John Paul II v Poznani. Společnost Budimex S.A., která získala tender pro výstavbu plánuje ukončit stavební práce do září 2011.


Navzdory náročným podmínkám, které byly způsobeny velmi nízkými teplotami pod nulou na konci roku 2011 stavba nebyla pozastavena. Tato technologická budova o rozloze 3, 784.4 metrů čtverečných bude mít pět a zčásti dvě podlaží s celkovou plochou 15,610 metrů čtverečných. V budově budou přednáškové sály, laboratoře, učebny a také terasy se zelení, které umožní studentům a učitelům odpočívat a relaxovat.

Právě teď se stavba blíží do fáze dokončení kostry. Tuhá zima totiž není překážkou pro skupinu stavařů, kteří plánují dokončit práce v termínu. Současné technologické vymoženosti, stejně tak jako stroje a nářadí používané na stavbách umožňují pokračovat v práci i během špatného počasí.

„V zimě, při poklesu venkovní teploty jsou topidla nepostradatelná“, říká stavební inženýr Jakub Wawrzyniak. „ Jsou jednou z věcí, která nám umožňuje i nadále pracovat.“

Prostor mezi stropy, kde se brzy objeví zdi a okna byl pokrytý fólií, takže ten teplý vzduch neuniká tak rychle. V případě tak velkého zařízení je velmi těžké udržet stálou teplotu nad nulou v celém prostoru, hlavně když venku mrzne. Ale jak se ukazuje, zvýšení teploty na místě o pouhých pár stupňů zajistí , že je možné v pracích pokračovat.

Během stavby CMBiN používá firma Budimex 44kW naftová topidla s přímým spalováním (Master B150) a výkonnější naftová topidla s nepřímým spalováním. Druhý typ má výkon asi 80kW a výstup vzduchu 3,300 m³/h, výstupní teplota dosahuje teploty 105 °C. Za zmínku stojí také dodat, že použití těchto zařízení je velmi vhodné ať už díky své mobilitě nebo okamžité možnosti použití. Topidla ohřívají sloupy, stropy a stěny, což umožňuje postupnou aplikaci betonu v budově univerzity. Topení také zajistí odolnost betonu. V opačném případě by firma musela práce zastavit.

„Na stavbě používáme také elektrická topidla Master B9“, pokračuje Mr Wawrzyniak. „V současné době jich tu máme sedm. Kromě jiného jsou výborné pro vyhřívání sloupů. Ty sloupy jsou pro udržení tepla obaleny ve fólii. V tomto případě jsou elektrická topidla bezpečnější, protože ta výkonná naftová by mohla zapálit plachty na malých sloupech. Elektrická topidla používáme také na výtop menších ploch, jako jsou např. kanceláře.“

Mobilní topidla mohou být zajisté použita při dokončovacích pracích, pro vytopení podlah a místností. Vhodnou volbou jsou jak naftová, tak elektrická topidla.

Jak vidíme, zaměstnanci firmy Budimex se nemusí obávat špatného počasí a poznaňská univerzita technologie bude mít brzy vysoce technologické zařízení, které jí bude jistě mnoho univerzit závidět.